CZ / EN / RU

Zbavte se nepříjemného pocení

S krásnou pletí zdraví letí

Zbavte se nepříjemného pocení, využijte slevový balíček na odstranění pocení v podpaží a užijte si léto plné vůní.

Pocení je přirozený proces organismu, ať už jde o stabilní tělesnou teplotu, ochlazování povrchu těla nebo udržení mechanických vlastností kůže.


Termoregulaci zajišťují dva až tři miliony potních žláz, které jsou téměř na celém těle. Řídí je náš nervový a hormonální systém, proto ve vypjatých situacích nebo v období přechodu zažíváme zvýšenou potivost. Ta je také přirozená všem lidem v teplých měsících roku a příznačná je především u lidí, kteří trpí hyperhidrózou, nadměrným pocením. Pro většinu z nás je přirozené vypotit čtvrt litru potu za hodinu, lidé trpící hyperhidrózou však vypotí 1,5 litru potu denně (muži až 2,5 litru denně).

V moderní společnosti se pachové složky potu i nadměrné pocení vnímají spíše jako nepříjemné projevy organismu. To vede k širokému používání deodorantů a antiperspirantů. Deodoranty obsahují látky s antibakteriálním účinkem, které omezují vznik nepříjemného zápachu. Jejich účinek je však krátkodobý a je proto nutné přípravek používat několikrát denně. Nezabraňují tvorbě potu. Naproti tomu antiperspiranty omezují zápach, ale ovlivňují i samotné pocení. Obsahují aktivní složku (nejčastěji soli kovů), která se dostává spolu s vodou do buněk vývodů potních žláz a tím se tyto buňky zvětšují, vzniká tak uzavírací zátka. Účinek trvá několik dní až týdnů.

Nadměrné pocení, hyperhidróza, postihuje podpaží, dlaně a chodidla, přičemž příčina tohoto problému není známá. Existuje několik metod, které se používají při léčbě nadměrného pocení, například místní aplikace aluminiumchloridu (složka některých antiperspirantů), místní nebo celkové anticholinergika, trankvilizéry, iontoforéza, sympatektomie a další.

Jak ideálně zabránit nadměrnému pocení v letních měsících

Oblíbeným řešením problému je lokální aplikace botulotoxinu. Ta je vhodná jak pro ty, kteří  chtějí zabránit přirozenému nadměrnému pocení v létě, tak ty, jenž trpí hyperhidrózou. Touto metodou je možné sekreci potu omezit až na deset procent.

Botulotoxin se ve velmi nízkých koncentracích aplikuje mnohočetnými vpichy tenkou jehlou do povrchových vrstev kůže v celé postižené oblasti. Na omezení bolestivosti zákroku používáme lokální anestetikum před zákrokem.

Tento zákrok provádíme ambulantně a je časově i fyzicky nenáročný. Principem účinku botulotoxinu je zabránění převodů vzruchů z určitého typu nervových vláken na potní žlázy. Efekt sníženého pocení v oblasti ošetřené botulotoxinem nastupuje 1–2 dny po aplikaci a přetrvává dlouho, průměrně 7 – 12 měsíců, někdy i déle a ideální je využít této metody v letních měsících roku.