CZ / EN / RU

Zákroky


Odstranění jizev a strií

Obvyklé tipy jizev

Strie: souvisí s velkými a rychlými změnami tělesného objemu, takže se často vyskytují v těhotenství. Při vyšší rychlosti takovýchto změn svrchní část kůže se už nedokáže tak rychle napínat a praská. Strie nejsou projevem žádných zdravotních komplikací a je jimi postiženo velmi vysoké procento populace.

Hypertrofická jizva: při hojení rány se produkují nové buňky tkáně, jež mají zaplnit mezeru v poraněné kůži. Někdy se však stane, že produkce vaziva se včas nezastaví a nad jizvou pak vznikne plastický útvar, ktrý ji přesahuje o několik milimetrů. Hypertrofická jizva je nejčastější forma chybného hojení jizev.

Keloidní jizva:Keloidní jizvy představují nadměrný růst jizevnaté tkáně,obvykle v oblastech předchozího traumatu. Tyto jizvy se šíří do okolí oblasti poškození a vyčnívají nad úroveň okolním kůže. Přesahují tedy hranice původní rány.

Léčba

K výběru vhodné terapie musíme zvážit umístění, charakter, hloubku a velikost jizvy, pacientův věk či reakce na předchozí léčbu. Je proto nutné, aby jizvu lékař prohlédl a rozhodl o následném a vhodném způsobu léčby.

Kryolizace - léčebného účinku se dosahuje zmrazením patologické tkáně tekutým dusíkem při –180 až –190 °C. Kryolizace se provádí pouze na vyzrálé jizvy, které jsou staré minimalně 1/2 roku.

Laserové zákroky - možná korekce pomocí cévního či uhličitého laseru. Také IPL, které je účinné ve zlepšování vzhledu hypertrofických a keloidních jizev

Zlepšení vzhledu již vzniklých jizev tedy můžeme podpořit různými metodami. Kromě konzervativních metod se používá estetická či plastická chirurgie. Korekce jizev těmito relativně invazními metodami ale není bez jistého rizika.

Korekce jizev je léčbou dlouhodobou a opakovanou, jejímž cílem je dosáhnout esteticky méně rušivého stavu.

Před a po: